PRAVICE IN OBVEZNOSTI STARŠEV

Starši imajo pravico do:

• Spoštovanja in upoštevanja njihove vloge kot primarnih skrbnikov in nosilcev glavne odgovornosti za otrokovo vzgojo in razvoj.
  • Postopnega uvajanja otroka v vrtec tako, da smejo biti skupaj z njim v skupini.
  • Korektnega obveščanja o otrokovem počutju, razvoju, napredkov...
  • Vpogleda v programe dela za otroke.
  • Zaščite zasebnost, s poudarkom na varovanju osebnih podatkov.
  • Sodelovanja pri načrtovanju in organiziranju življenja in dela v vrtcu – oddelku. Pri tem upoštevajo meje svojega soodločanja in ne posegajo v strokovno avtonomnost vrtca.
  • Sodelovanja v svetu staršev in preko predstavnika v svetu OŠ.

Obveznosti staršev:

• Sprejemanje strokovne usmeritve vrtca (organizacijske, vsebinske, prehrambene…).
  • Seznanjanje z delavci vrtca in organiziranostjo dela.
  • Sodelovanje z delavci vrtca v dobro otroka in kvalitete programov.
  • Spoštovanje osebne integritete vzgojiteljice in drugih delavcev vrtca.
  • Izpolnjevanje sprejetih dogovorov, vezanih na poslovni čas, finančne obveznosti in izbrani program.
  • Seznanjanje vzgojiteljice s posebnostmi otroka.
  • Nastale morebitne konfliktne situacije reševati znotraj vrtca.
  • Obveščanje vzgojiteljice o boleznih in drugih vzrokih odsotnosti otroka.
  • Da v vrtec pripeljejo zdravega otroka.

PLAČILA STARŠEV

Pačilo staršev je določeno s sklepom o določitvi cen programov vzgoje in varstva predšolskih otrok v vrtcu Črna na Koroškem in Žerjav za šolsko leto 2012/13 v Uradnem listu RS, Št.63/20.8.2012. Plačilo je odvisno od razvrstitve v plačilni razred, ki se določa na podlagi dohodka iz premoženja staršev. ( Vloga za znižano plačilo vrtca – obrazec 1,82). – ŠE SPREMENITI- Z NOVIM URADNIM LISTOM

OBLIKE SODELOVANJA S STARŠI

Sodelovanje med starši in vrtcem omogoča usklajeno vzgojno izobraževalno delovanje, kar je pogoj za dobro počutje otrok, ter pripomore k skladnejšemu in uspešnemu razvoju na vseh področjih.

Oblike sodelovanja vrtca s starši:

• roditeljski sestanki,
  • roditeljski sestanki po oddelkih,
  • individualni pogovori s starši,
  • svet staršev,
  • svet vrtca- svet šole,
  • drugih oblik sodelovanja.

Druge oblike sodelovanja pa so:

• predavanja z vzgojno vsebino,
  • delavnice za starše,
  • razne zbiralne akcije,
  • sodelovanje pri dejavnostih in akcijah,
  • informacije na oglasnih deskah,
  • dnevni kontakti,
  • druženje na izletih in prireditvah.

OBVEŠČANJE STARŠEV

• Obveščanje poteka največkrat preko vzgojiteljic in pomočnic-pomočnikov vzgojiteljic, kjer je vključen otrok.
  • V garderobah so kotički in oglasne deske za starše, s pisnimi informacijami o življenju in izvajanju vzgojno izobraževalnega dela v vrtcu.
  • Preko spletne strani vrtca Črna in OŠ Črna na Koroškem.

SVET STARŠEV – sestavljajo ga predstavniki staršev iz posameznih oddelkov vrtca in šole izvoljeni na roditeljskem sestanku

posameznega oddelka.